Dovolenkové obdobie začalo. Pár rád, ako sa bezpečne pripraviť!

Prečítajte si pár rád ako sa bezpečne pripraviť na svoju dovolenku.


Aj keď počasie tomu ešte veľmi nenasvedčuje, meteorologicky nám už začalo leto. Nezadržateľne sa blížia najteplejšie mesiace v roku a to je ideálny čas zbaliť sa a aspoň na nejaký čas ísť niekam k moru, alebo ak niekomu teplo nevyhovuje, tak niekam do hôr. Veru tak, začala sa sezóna dovoleniek. Každý má svoje preferované destinácie a spôsob cestovania, sú však isté záležitosti, ktoré platia pre každého rovnako. Poďme si povedať, na čo musí človek dbať, ak sa plánuje na cestu vybrať autom.


Základná vec, na ktorú nesmie človek zabudnúť, nech už ide kamkoľvek a čímkoľvek, sú doklady. To čo nosíme v peňaženkách na Slovensku, je nesmierne dôležité aj v cudzine. Takže – platný doklad totožnosti (či už občiansky preukaz, alebo pas, aj v závislosti od toho, kam cestujeme) a platobné karty by mali byť samozrejmosťou. Hotovosť sa zíde vždy, najmä na drobné výdaje a na miestach, kde nie je k dispozícii platobný terminál. Šofér samozrejme nesmie zabudnúť na platný vodičský preukaz. 


Pri sebe nosíme aj iné dôležité doklady, napríklad doklady o poistení (k tomu sa dostaneme aj neskôr), kópiu zmluvy s cestovkou (ak nám zabezpečuje ubytovanie, prípadne iné služby v mieste dovolenky), resp. víza a iné potrebné doklady na vstup do tej-ktorej krajiny (napr. potvrdenie o zaočkovaní, preukaz pre domáce zvieratko a podobne).


Aby sa vaša dovolenka zbytočne nekomplikovala, dbajte na to, aby bolo auto, ktorým pocestujete, v dokonalom stave. Pod kapotou aj zvonku. Teda skontrolujeme sklá, pneumatiky a disky, stierače, ale aj motor, brzdy a všetko čo zabezpečuje plynulú a bezpečnú jazdu. Nehovoriac o stave/plnosti nádrže. Overíme si podmienky, ktoré nás čakajú počas cesty a v destinácii. Teda rôzne poplatky, ale zídu sa aj informácie o odpočívadlách, benzínkach a celkovo o stave vozovky. Obzvlášť dbáme na pravidlá cestnej premávky v cudzine, môžu sa od našich líšiť! Nechceme predsa, aby nás dovolenka vyšla pridraho.


Čo sa týka cestovného poistenia, výrazne si uľahčíte život, ak v poisťovni budete mat aspoň základné CP. Do úvahy však pripadajú aj rôzne komplexnejšie poistenia, už je však na zvážení každého človeka, nakoľko si váži svoje zdravie. Nezabudneme na kartičku o uzavretí poistenia, uistíme sa, že má na sebe číslo asistenčnej služby. V EÚ sa zíde aj kartička vašej zdravotnej poisťovne. Nikto nemôže vedieť, kedy ho na ceste postretne úraz alebo choroba. 


A na záver zopár všeobecných rád – pre menej skúsených šoférov, resp. pre tých, ktorých čaká dovolenka v neznámych končinách, odporúčame či už mapu, alebo GPS navigáciu. Neuškodí ani sprievodca. Ak budeme meniť peniaze, zistíme si vopred konverzný kurz. U svojho operátora si overíme, ako to je s roamingom a celkovo volaním v zahraničí. Naštudujeme si colné podmienky, t.j. čo do krajiny môžeme doviesť a čo zobrať so sebou domov ako suvenír. A pamätajte – jazdíme zodpovedne, s prestávkami (ideálne každé tri hodiny), dodržiavame pitný režim a pri dlhších cestách si doprajeme výdatnejší odpočinok. 


 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri