Prečo je výhodné mať havarijné poistenie?

Prečítajte si, prečo je výhodou mať zakúpené havarijné poistenie.


Každý zodpovedný a dobrý šofér vie, že pri jazde treba dodržiavať okrem zákonov a nariadení aj zásady zdravého rozumu a dbať na bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky bez výnimky. Ak svojím vozidlom spôsobíte škody, či už na majetku, či na zdraví, hradí to vaše povinné zmluvné poistenie (ale iba škody spôsobené iným účastníkom nehody). Ako už jeho názov napovedá, je záväzné, teda ak sa chcete vyhnúť pokutám do výšky niekoľkých tisícoch eur. Existuje však aj havarijné poistenie, ktoré je však dobrovoľné, no my ho rozhodne odporúčame. Poďme si povedať prečo.


V prípade, že počas jazdy si spôsobíte škody na vlastnom aute, aká je lepšia alternatíva? Mať nejakú zálohu (teda HP), alebo platiť z vrecka? Mnoho šoférov si myslí, že jazdia dobre a im sa takéto nič nemôže prihodiť– v ideálnom svete by to bolo tak, smutný opak je však pravdou. Nikdy nemôžete vedieť, kedy sa vám havarijné poistenie zíde, niekedy totižto k škode na aute dôjde aj vplyvom okolností, nad ktorými nemáme žiadnu moc. 


Napríklad vplyvom počasia, počas jeho vyčíňania vám na auto zaparkované na ulici môžu spadnúť krúpy, ktoré ho poškodia, prípadne strom, ktorý má väčšinou na vozidlo priam demolačné účinky. Rovnako sa tým chránite aj proti vandalom, ktorí sú početnejší vo veľkých mestách, no radšej nepokúšať šťastenu ani mimo nich. Detto zlodeji. Alebo keď vám počas jazdy vbehne pod kolesá z okolitého porastu divá zver, vo vyšších rýchlostiach je zabrzdiť takmer nemožné. V zimných mesiacoch taktiež nemôžete vždy vedieť, v akom stave je vozovka. Nehovoriac o tom, že ak nedajbože dôjde k havárii s iným vozidlom, vždy je lepšie, keď vám so škodou na vlastnom aute pomôže poisťovňa a nemusíte všetky náklady znášať sám.


K tejto zmluve je možné uzavrieť aj viacero ďalších pripoistení, napríklad majetku – vzťahuje sa veci, ktoré môžu byť odcudzené z auta, teda napríklad peniaze či batožina. Rovnako sa dá poistiť aj nadštandardná výbava auta – všetko už závisí od vás.


Havarijné poistenie je teda poistenie majetku. A auto je pre mnohých vodičov nepochybne cennou položkou, na ktorú nedajú dopustiť. Odporúčame nad HP rozmýšľať už pred samotnou kúpou automobilu, rozhodne netreba pokúšať náhodu. Jeho cena sa odvíja od viacerých faktorov, od značky a typu vozidla, od jeho veku, od veku samotného šoféra, spoluúčasti , pripoistení a podobne – tieto podmienky si podrobne naštudujte pred podpisom akejkoľvek zmluvy. Pri výbere poisťovne a poistnej zmluvy dbám na všetky uvedené podmienky a nezabúdam ani na výluky, teda položky, na ktoré sa poistenie nevzťahuje.

 

 

Veľa šťastných kilometrov praje TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor: NEOWEB STUDIOPartneri