Detská autosedačka zvyšuje šancu prežiť až sedemnásobne

Prečo autosedačky používať a ako si vybrať tú správnu.

               

 

 

Život dieťaťa je pre jeho rodičov najcennejším pokladom, aký majú. Platí to vždy, predovšetkým však v situáciách, ktoré môžu byť potenciálne zdraviu nebezpečné. Jednou z nich je určite aj jazda autom. Pri kolízii, resp. pri prudkom brzdení sa telo dieťaťa správa odlišne ako telo dospelého - je menšie, ľahšie a krehkejšie, hrozí mu teda oveľa vyššie riziko ujmy na zdraví. Je štatisticky dokázané, že správne používanie autosedačky radikálne znižuje nebezpečenstvo jazdy pre detského pasažiera. Dnes si o tejto neoceniteľnej súčasti príslušenstva povieme viac.

 

Prečo používať detskú autosedačku

 

Je potrebné uvedomiť si, že každá osoba je pri prudkom zabrzdení, alebo pri náraze vymrštená obrovskou silou vpred. Z ľudského tela sa tak stáva projektil, ktorého trajektória často končí tragicky. Dospelým dokáže zachrániť život bezpečnostný pás, deťom práve autosedačka. Rodičia si často myslia, že svoju ratolesť ochránia v náruči, pri náraze v 50 km/h sa však telo dieťaťa správa ako 30x ťažšie, čo by v aute neudržal ani najmocnejší človek na svete, nie to ešte matka. Riziko  však vzniká už pri oveľa nižšej rýchlosti.

 

Autosedačky sú povinné pre deti do 150 centimetrov a 36 kilogramov. Nižším deťom nepomôže pás, pretože im prechádza cez krk, čím vzniká riziko udusenia sa. Zároveň nesmú byť ani príliš nízko, hrozí vykĺznutie dieťaťa. Rozumné nie je ani pripútať seba a dieťa tým istým bezpečnostným pásom, pri náraze totiž dospelý človek dieťa pritlačí svojou váhou. Správne použitá detská autosedačka znižuje úmrtnosť detí až sedemnásobne. Pamätajte, autonehode často zabrániť nedokážete, smrti svojho dieťaťa áno.

 

Ako si správne vybrať

 

Detské autosedačky sú radené do rôznych kategórii:

 

  • skupina 0: deti do hmotnosti 10 kg, zhruba do veku jedného roku. Autosedačka tejto kategórie má zväčša tvar vystlanej vaničky s popruhmi v tvare Y, ktoré dieťa istia. Dieťa je do sedačky umiestnené proti smeru jazdy a je zabezpečené aj klasickým pásmi. Táto detská autosedačka nemôže byť na mieste s airbagom, resp. ten musí byť odpojený.
  • skupina 0+: do hmotnosti 13 kg, zvyšok ako pri sk. 0.
  • skupina I: od 9 do 18 kg, zhruba do štvrtého roku života. Dieťa je istené päťbodovými bezpečnostnými pásmi (dva kotevné body držia ramená, dva boky, jeden rozkrok) aj klasickými pásmi pre dospelých. Sedačka je umiestnená tak, aby dieťa sedelo v smere jazdy.
  • skupina II: od 15 do 25 kg. Takéto autosedačky už väčšinou nemajú vlastné bezpečnostné pásy, sú však istené pásmi pre dospelých, nakoľko je dieťa usadené vyššie. Sedák bez operadla (umožňuje pohodlné sedenie) musí byť o sedadlo pripevnený dôsledne, aby náraz nespôsobil jeho posun.
  • skupina III: od 22 do 36 kg. Sedačku tvorí väčšinou sedák bez operadla, ktorý opäť posunie dieťa vyššie, do polohy, v ktorej je bezpečné použiť pás. Ostatné platí ako pri predchádzajúcej kategórii.

 

Autosedačku vždy kupujte s dieťaťom, ktorému je určená - ideálne majte pri predajni auto na vyskúšanie. Neoceniteľnými sú rady personálu, ktorý vám dokáže konkrétne poradiť a zodpovedať otázky. Autosedačka musí spĺňať všetky normy, mať homologačný štítok a návod na inštaláciu a používanie. Nechajte ju vyskúšať aj dieťaťom, spätná väzba je pri výbere veľmi dôležitá. Dieťa musí sedieť pohodlne, jeho hlava nesmie presahovať opierku, pásy nesmú viesť cez jeho krk a musí byť pevne pripútané. Pri výbere nešetrite, hazardovať so životom dieťaťa nie je múdre. 

 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri