Ako zvládnuť šmyk za volantom?

Prečítajte si ako sa správať za volantom počas šmyku.

šmyk,

 

Predstavte si, že sneží. Prípadne prší. V najhoršom prípade ide o kombináciu zrážok. Vozovka sa správa úplne ináč, ako za sucha. Predovšetkým v zimných a upršaných mesiacoch je potrebné tomuto faktoru prispôsobiť štýl jazdy. Šmyk za volantom totiž dokáže prekvapiť aj skúseného vodiča, nehovoriac o šoféroch, ktorí precenili svoje schopnosti a neprispôsobili jazdu stavu vozovky.

 

Stretávame sa s nim najmä pri brzdení a v zákrutách a v lepšom prípade sa skončí iba zvýšením tlaku a búšením srdca, v horšom zranením až úmrtím. Každý vodič, ktorý ho už zažil bude súhlasiť, že nejde o nič príjemné. Ideálne je úplne sa mu vyhnúť a to predovšetkým dôkladnou a opatrnou jazdou za každých podmienok, nielen v zime a pri daždi. Ak už prišlo k tomu najhoršiemu, odporúčame dodržiavať pár osvedčených zásad.

 

 

Pretáčavý vs. nedotáčavý šmyk

 

Rozlišujeme dva druhy šmykových situácii:

 

  • - nedotáčavý šmyk je taký, pri ktorom auto nedostatočne zatáča a ide stále rovno, prednou časťou von zo zákruty. V takomto prípade je nutné ihneď dať nohu dole z plynového pedálu, šliapnuť na spojku a netočiť volantom do zákruty, ale ho vyrovnať. Akonáhle sa obnoví kontakt predných kolies s vozovkou, automobil stabilizujeme.

  • - pretáčavý šmyk sa vyskytuje predovšetkým u áut so zadným náhonom, kedy vozidlo smeruje von z vozovky zadnou časťou, laicky povedané "unáša vám zadok". Jeho zvládnutie si vyžaduje chladnú hlavu a väčšiu koncentráciu ako pri nedotáčavom. Je nutné okamžite si všimnúť, do ktorej strany unáša zadok auta a točiť volantom do opačnej strany - prudko, ale nie príliš dlho. Zároveň uberáme plyn a vyšliapneme spojku. Tesne pred vyrovnaním vozidla, akonáhle ho ovládneme, vyrovnávame aj volant.

 

Prevencia nad zlato

 

Štatisticky je väčšina nehôd zo šmyku spôsobená nedbanlivosťou vodiča, ktorá sa označuje často používanou frázou - neprispôsobenie jazdy stavu vozovky. Nejde však o žiadne klišé, stále sa nájdu šoféri, ktorí aj v januári jazdia ako v letných mesiacoch.

Ak sa chceme vyhnúť nepríjemnostiam na cestách, je potrebné akceptovať zmenené podmienky. Vyhýbajme sa štýlu jazdy plyn-brzda a rozbiehajme sa s kľudom, plynulo. Brzdiť je vhodné o niečo skôr, s priestorovou aj časovou rezervou. Jeden nikdy nevie, ako zareaguje iný vodič, prípadne čo za nepríjemné prekvapenie si na nás prichystala vozovka.

 

 

Škola šmyku

 

Nezaškodí taktiež vyskúšať si šmyk "na nečisto". Určite neodporúčame robiť tak na cestách, ani opustených parkoviskách a podobne, vždy to skúšajte iba pod dozorom kvalifikovaných ľudí. V súčasnosti je k dispozícii množstvo kurzov tzv. školy šmyku.

 

V certifikovaných a bezpečných tréningových centrách si vyskúšate, aké to je zažiť šmyk na vlastnej koži. Za rôznych podmienok, na viacerých druhoch povrchov - prirodzených aj umelých. Navyše pod dozorom profesionálov, ktorí vám poskytnú neoceniteľné rady a usmernenia, ktoré vám v krízovej situácii môžu zachrániť život.

video  

Po kliknutí na video, budete presmerovaný na youtube. 

 

 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku:  externý redaktor pre  NEOWEB STUDIO 

 

 Partneri