Koľko zaplatíte za alkohol za volantom?

Normy, výšky pokút a štatistiky nehodovosti pod vplyvom alkoholu.

 

 

O tom, že alkohol za volant neplatí, snáď nie je potrebné viesť žiadne polemiky. Dá logiku, že šofér s obmedzenou schopnosťou vnímať je oveľa náchylnejší spôsobiť dopravné nešťastie. Až príliš často počujeme v správach o tom, ako kdesi úradoval alkohol za volantom. Aj napriek tomu sú však štatistiky v tomto ohľade pomerne pesimistické. Ľudia aj naďalej šoférujú pod vplyvom. Len za prvý kvartál roku 2016 tak urobilo viac než 1 200 jednotlivcov. Dnes teda na tému alkohol za volantom.

 

Čo hovorí zákon?

 

Sankcie za jazdu pod vplyvom sa rôznia podľa toho, koľko promile alkoholu máte v krvi. Ak si chcete na Slovensku sadnúť za volant, povolená tolerancia je 0,0 - teda ani len kvapka. Úplne minimálne hodnoty (do 0,3 promile) sa zvyknú čiastočne tolerovať tým, že po 15 minútach sa vykoná opakovaná skúška na prítomnosť alkoholu v krvi. Dôvodom je, že nafúkať možno aj z výparov z ostrekovača, prípadne v iných podobných prípadoch.

 

Ak nafúkate menej než jedno promile, dopustili ste sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Pokuta sa pohybuje od 150 do 800 eur a hrozí vám odobratie vodičského preukazu až na 3 roky. Ak odmietnete dychovú skúšku, môžete si nechať otestovať prítomnosť alkoholu odobratím vzorky krvi. V prípade, že odmietnete obe možnosti, skúška sa automaticky pokladá za pozitívnu a pokuta sa zvyšuje na 300 až 1 300 eur a strata vodičáku na 1 až 5 rokov.

 

V prípade, ak skúška preukáže hodnotu vyššiu než jedno promile, dopustili ste sa trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona. V takomto prípade vám hrozí až rok za mrežami, ak ste sa podobnej recidívy dopustili aj za posledných 24 mesiacov, tak je trestná sadzba dva roky.

 

Štatistika nehodovosti

 

Za rok 2015 sa udialo podľa Policajného zboru SR na našich cestách 13 535 dopravných nehôd, o 228 viac ako v predošlom roku. V 1 503 prípadoch bol vinníkom vodič pod vplyvom alkoholu, čo je o 115 prípadov menej ako v roku 2014. Dohromady bola zistená prítomnosť alkoholu u 9 145 vodičov, z toho viac než polovica vinníkov mala v krvi viac než jedno promile.

 

 

Zdroj:topky.sk

 

 

Limity v iných krajinách Európy

 

Slovensko spolu s Českou republikou, Estónskom, Maďarskom, Rumunskom a Gréckom patrí medzi tie krajiny EÚ, ktoré majú absolútne nulovú toleranciu alkoholu za volantom.

 

Čo sa týka našich susedov, rovnako na tom je Ukrajina, tá však nie je členom Únie. Rakúšania majú povolenú hladinu alkoholu v krvi do 0,5 promile, v Poľsku je limit 0,2.

 

Vo všeobecnosti platí, že hranica do 0,5 promile býva v mnohých členských krajinách tolerovaná, platí to tak v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Bulharsku, Dánsku, Fínsku, na Islande, v Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Slovinsku, Španielsku aj Švajčiarsku.

 

Vyššie hodnoty sú tolerované iba v Írsku a Veľkej Británii - do 0,8 promile. Obľúbená slovenská dovolenková destinácia Chorvátsko takisto toleruje iba limit 0,5 promile.

 

Platí však, že zodpovedný šofér sadá za volant absolútne triezvy, bez prítomnosti alkoholu v organizme.

 

 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri