Ako a kedy používať či nepoužívať hmlovky?

Za používanie hmloviek v prípade, ak nie sú potrebné Vám hrozí pokuta.

 

Znížená viditeľnosť na cestách predstavuje vyššie riziko dopravnej kolízie. Keď padne hmla, je potrebné mať sa na pozore. Dobrý šofér má osvojené návyky používania hmlových svetiel, ktorými je jeho vozidlo vybavené. Žiaľ, nájdu sa aj vodiči podceňujúci situáciu. Alebo naopak takí, ktorí nezodpovedným svietením ohrozujú ostatných účastníkov premávky. Viete kedy správne zapnúť hmlovky? Na túto, ale aj zopár ďalších otázok si odpovieme v tomto článku..

 

Kedy zapnúť hmlovky?

 

Hmlové svetlá, známejšie pod familiárnym názvom hmlovky, podľa zákona môžete zapnúť nielen počas hmly, ale aj za zníženej viditeľnosti spôsobenej dažďom, prípadne hustým snežením. Ich význam je nespochybniteľný, so svietením to však netreba preháňať, za nezodpovedné používanie vám hrozia sankcie. Ak máte zapnuté predné alebo zadné hmlovky aj v prípade, keď nie je hmla, nesneží ani neprší, môžete byť pokutovaní sumou 30€.

 

Predné hmlovky vám jednak zlepšia viditeľnosť pred vozidlom, jednak o ňom informujú oproti idúcich šoférov. Zadné hmlové svetlá majú za úlohu dať o vás vedieť autám približujúcim sa zozadu. Tieto svetlomety sú však natoľko výrazné, že v niektorých prípadoch môžu skôr uškodiť než pomôcť. Zadné hmlovky máte povinnosť vypnúť v zhustenej premávke a v kolónach, kedy nimi môžete oslepiť za vami idúce vozidlá. Prednými môžete svietiť za zníženej viditeľnosti trvalo, avšak rovnako musíte brať na ohľad oproti idúcich šoférov.

 

Na čo si dať pozor

 

Viacero šoférov zapína hmlovky už pri redšej hmle, čo nie je práve najšťastnejším riešením. Dopravní analytici odporúčajú hmlové svetlá (najmä zadné) zapínať predovšetkým v prípadoch, keď sa v dostatočnej vzdialenosti pred vami alebo za vami nenachádza ďalšie vozidlo a nehrozí tak oslepenie šoféra. Táto vzdialenosť je subjektívna a zostáva na posúdení každého vodiča zvlášť.

 

Zároveň dbajte aj na to, aby ste hmlovkami nesvietili zbytočne pridlho. Stáva sa najmä pri dlhších cestách, že vyjdete z hmly a ani si to poriadne neuvedomíte. Prípadne ste nejakú dobu jazdili po úseku so zhoršenou viditeľnosťou, no dôjdete do obce, kde po hmle nie je ani páru. Na vaše stále zapnuté hmlovky však doplatia ostatní šoféri, ktorým potenciálne môžete riadne znepríjemniť jazdu. Zároveň si tak neúmyselne koledujete o pokutu. 

 

Vo Veľkej Británii v roku 2011 spôsobilo nesprávne používanie hmloviek viac než 300-tisíc dopravných nehôd. Pamätajte teda - bezpečnosť nadovšetko, ale s rozumom.

 


TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o. vám praje veľa sťastných kilometrov bez nehôd. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom poškodenia po dopravných nehodách či pracovných úrazoch nás neváhajte kontaktovať. 

 

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri