Vozidlá s právom prednostnej jazdy a my.

Ako správne reagovať keď v spätnom zrkadle zbadáte blikajúce majáky alebo začujete sirénu sa dočítat

 

 

 

Predstavte si situáciu: ste za volantom, pokojne si šoférujete, keď zrazu začujete zvuk sirén a v spätnom zrkadle zbadáte blikajúce majáky. Adrenalín stúpne, človek je v strese. No práve takéto situácie "na nervy" sú tie, pri ktorých si musíte zachovať pokoj a rozvahu. Zbytočne nepanikárte a neustále monitorujte situáciu na ceste. Ak sa zodpovedne budete držať zopár jednoduchých zásad, zjednodušíte život sebe aj ostatným vodičom.

 

Na Slovensku rozlišujeme tri dominantné typy vozidiel s právom prednostnej jazdy. Ide o primárne záchranné zložky, teda ľudovo povedané o políciu, sanitku a hasičov. Ak v spätnom zrkadle zbadáte jedno z týchto vozidiel so zapnutými majákmi, tak vedzte, že každá sekunda je drahocenná. Zachovajte si teda chladnú hlavu a napätú situáciu na ceste zbytočne nekomplikujte.

 

Čo hovorí zákon

 

Odsek 8, § 40 Zákona o cestnej premávke hovorí toto: Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

 

Ďalej je dôležitý odsek 9: Ak hustota cestnej premávky v jednom smere jazdy vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel, vodič vozidla s právom prednostnej jazdy môže použiť krajnicu alebo inú časť cesty, ktorá nie je určená na jazdu vozidiel; pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť tak, aby neohrozil iných účastníkov cestnej premávky.

 

A v neposlednom rade aj odsek 10: Ak na stojacom vozidle svieti zvláštne výstražné svetlo modrej alebo červenej farby, prípadne ich kombinácia, musí vodič iného vozidla zvýšiť opatrnosť, znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo.

 

V zákone nie je presne regulované, akým spôsobom sa máte vyhnúť, iba to, že motorové vozidlá s prednosťou v jazde musia mať zabezpečený plynulý prechod.

 

Pravidlo zdravého rozumu

 

Každá situácia sprevádzaná sirénami a majákmi je svojím spôsobom jedinečná, neexistujú teda ani univerzálne pravidlá, ako postupovať. Záchranári sú na takéto situácie zväčša pripravení a sami si určia najoptimálnejšiu trasu. Na viacprúdovkách jazdia zvyčajne v ľavom pruhu, resp. v takom, kde je najmenej aút (to sa týka predovšetkým križovatiek). Vo väčšine prípadov vám stačí spomaliť vozidlo a uhnúť k najbližšiemu okraju vozovky, resp. sa riadiť vodičmi za vami.

 

Veľmi dôležité je vždy zapnúť smerovku v smere, do ktorého uhýbate. Sanitka, polícia či hasiči tak vedia, že ich registrujete a vyhýbacím manévrom im necháte priestor. Je jedno, či vozidlo s prednosťou v jazde ide za vami, či oproti vám. Ak zbadáte majáky za sebou a nemáte kam uhnúť, môžete zvýšiť rýchlosť a prejsť až na miesto, kde tento manéver bude možný.

 

Na križovatke je to o čosi komplikovanejšie. V prvom rade sa uistite, odkiaľ prichádza vozidlo s prednosťou v jazde. Ak sa blíži zozadu, uhýbajte na rovnakú stranu, ako vozidla za vami. Ak nemáte kam uhnúť a máte červenú, môžete sa vysunúť do križovatky. Dbajte na vodičov, ktorí majú práve zelenú, tí by však mali pochopiť, že sa niečo deje a zareagovať adekvátne.

 

Platí zásada zdravého rozumu - nedupte zbytočne na brzdu, nestrhávajte volant do strany. Postupne spomaľte, skontrolujte situáciu a až potom konajte.

 

Zastavovanie vozidiel policajtmi

 

Z iného súdka je situácia, keď sa policajti so zapnutým majákom nepotrebujú dostať pred vás, ale vás chcú zastaviť. Robia to väčšinou jedným z troch spôsobov: policajt kýva rukou zhora nadol, vysunie z okna zastavovací terčík, prípadne rozsvieti nápis STOP na policajnom vozidle. Môže tak urobiť či je pred vami, či za vami.

 

Ak za vami ide policajné auto so zapnutou sirénou a vy zastavíte, resp. sa uhnete do strany, no vozidlo vás neobehne, s najväčšou pravdepodobnosťou vás chce zastaviť. Platí to aj pred križovatkou.

 

 

 

Na blogu TAAK Odškodňovacej spoločnosti sa dozviete ďalšie užitočné informácie týkajúce sa cestnej premávky ale aj povinností účastníkov cestnej premávky.

 


Autor článku: externý redaktor pre NEOWEB STUDIOPartneri