Antiradar, rušička a je to vôbec legálne?

Predaj povolený, používanie zakázané. Ako fungujú, čo na to zákon a aké pokuty za ne hrozia?

 

S pokutou za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti sa počas svojej vodičskej kariéry stretne mnoho šoférov. Niektorí si vstúpia do svedomia a začnú jazdiť zodpovednejšie, iní hľadajú spôsoby, ako policajtov prekabátiť. Často si tak do auta namontujú, resp. uložia, tzv. antiradar, prípadne rušičku.

 

Na akom princípe fungujú, čo na to hovorí zákon a aké vám perspektívne hrozia postihy a pokuty sa dozviete v tomto článku.

 

Čo to vlastne je?

 

Rozlišujeme v podstate dva druhy tzv. antiradarov. Prvým sú pasívne zariadenia, ktoré dokážu zachytiť vlnenie policajného zariadenia a včas naň upozorniť. Vodič tak má možnosť znížiť svoju rýchlosť predtým, než je nameraný a vyhnúť sa tak pokute.

 

Laserová rušička je druhým variantom. Takéto zariadenie dokáže aktívne zachytiť lúče moderných  radarov a blokovať meranie. Priamo ovplyvňuje fungovanie policajného zariadenia, čo má svoje riziká.

 

Okrem toho rozlišujeme ešte antiradary zabudované a prenosné. Prvé sú integrované priamo do konštrukcie vozidla a náročnejšie sa odhaľujú, výrobcovia navyše často sľubujú vyššiu presnosť takýchto zariadení. Prenosný antiradar musí byť zvyčajne umiestnený na prednom skle.

 

Dnes už policajný zbor disponuje účinnými prostriedkami, ktorými dokáže odhaliť, či používate antiradar. A to akýkoľvek.

 

Je to legálne?

 

Zákon o cestnej premávke hovorí jasne (§ 3 ods. 3): Používanie technických prostriedkov a zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky alebo ich umiestnenie vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie, je zakázané.

 

Samotný predaj je však povolený, obchodníkom teda žiaden postih nehrozí. Mnoho šoférov sa touto skutočnosťou nechá presvedčiť a antiradar si zaobstará. Predajca je však povinný oznámiť vám všetky potrebné informácie, vrátane nelegálnosti používania týchto prístrojov.

 

Takéto zariadenie navyše môže byť zaistené ako dôkazný materiál. Ak ide o zabudovaný prístroj, policajti môžu zadržať aj celé vozidlo. Až na 90 dní.

 

Aký hrozí postih?

 

Za používane antiradaru hrozí šoférovi pokuta od 60 do 300 eur, ak je zaplatená na mieste tak ide o sumu maximálne 150 eur. Práve toto je motiváciou pre mnohých vodičov, nakoľko tieto sadzby sú nižšie, než tie za prekročenie rýchlosti.

 

Čo je však závažnejšie, vodičovi v takýchto prípadoch hrozí aj dvojročný zákaz činnosti.

 

Najrozumnejšie je teda používať zdravý rozum a dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. Za prípadnú pokutu, zadržanie vodičského či nebodaj autonehodu to naozaj nestojí. 

 

 

 

Na blogu TAAK Odškodňovacej spoločnosti sa dozviete ďalšie užitočné informácie týkajúce sa cestnej premávky ale aj povinností účastníkov cestnej premávky.

 


Autor článku: externý redaktor pre NEOWEB STUDIOPartneri