Ako vychladiť auto, klimatizáciou či otvorenými oknami?

Letné horúčavy nás nútia v aute teplotu optimalizovať. Ktorý je ten správny spôsob?

 

 

Tridsiatky nás zasiahli už aj toto leto a nepochybne to nebolo naposledy. Horúčavy, nehorúčavy, ľudia sa dopravovať musia - či už do práce, za ďalšími povinnosťami ale hoci aj na dovolenky. U šoférov áut teda nastáva dilema, chladiť interiér otvorenými oknami alebo zapnutou klimatizáciou? Oba varianty majú svojich zástancov, ktorí na svoju voľbu nedajú dopustiť. Aj jeden prostriedok, aj druhý majú svoje prednosti aj nevýhody.

 

V otázke efektívnosti sa nedá jednoznačne prikloniť ani na jednú, ani na druhú stranu. Pravda je totiž niekde uprostred a navyše všetko závisí od premenných. Bližšie informácie sa dozviete, ak budete čítať ďalej.

 

Otázka zdravia

 

Zdravie máme len jedno, pozrime sa teda ako naň vplýva klimatizácia či vetranie otvorenými oknami.

 

Klimatizácia

 

Každý človek má individuálny imunitný systém a odlišne tak reaguje na vonkajšie vplyvy. Istá skupina ľudí je citlivejšia na chladenie prostredníctvom klimatizácie. Jej používaním sa u týchto jedincov zvyšuje riziko ochorenia. Organizmu taktiež hrozí šok, keďže v letných horúčavách býva teplotný rozdiel medzi umelo chladeným interiérom auta a vonkajším prostredím väčší. Nehovoriac o tom, že nečistená klimatizácia je rajom pre rôzne mikróby a baktérie.

 

Otvorené okno

 

Ani otvorené okná nie sú bez rizík. Vzduch prichádzajúci do auta môže obsahovať rôzne dráždivé čiastočky, peľ a prach či piesok, ktoré môžu vyvolať podráždenie. Hrozí podráždenie očí, ale rovnako aj "prefúknutie". Pri jazde vo vyšších rýchlostiach môže byť hluk pri otvorených oknách silný natoľko, že môže viesť až k poškodeniu sluchu.

 

Verdikt je teda nerozhodný - šofér by sa mal držať zásady zdravého rozumu a používať všetko s mierou, no zároveň dbať na potreby a požiadavky spolujazdcov.

 

Otázka spotreby

 

A teraz ekonomický pohľad. To, že zapnutá klimatizácia sa odrazí na spotrebe je známe už dávno, no nepriamo na ňu vplývajú aj otvorené okná.

 

Klimatizácia

 

Kompresor klimatizácie je poháňaný motorom, čiže keď je zapnutá, spotrebuje sa väčšie množstvo paliva. Jej efektívnosť sa naplno prejaví pri dlhších jazdách a to predovšetkým pri vyšších rýchlostiach. Hneď vysvetlíme prečo.

 

Otvorené okno

 

Otváranie okien "nežerie" palivo, avšak zvýšený odpor vzduchu pri jazde s nimi si už vyžiada väčší záber motora, predovšetkým pri vyšších rýchlostiach (80 kilometrov za hodinu a viac). A teda opäť aj vyššiu spotrebu. Otvárať okná sa teda oplatí iba pri kratších jazdách, prevažne v obci a pri nižších rýchlostiach.

 

Tu už sa o výhodnosti jedného alebo druhého hovorí jednoduchšie, avšak veľmi dôležité sú podmienky jazdy. Pri rýchlostiach nad 80 - 90 km/h sa efektivita otvorených okien stráca a zvyšuje sa spotreba. Vtedy je rozumnejšie zapnúť klímu, ktorá by však nemala bežať počas kratších jázd mestom a pri nižších rýchlostiach

 

 


Na blogu TAAK Odškodňovacej spoločnosti sa dozviete ďalšie užitočné informácie týkajúce sa cestnej premávky ale aj povinností účastníkov cestnej premávky.Partneri