Povinná výbava v motorovom vozidle

Vybavenie vozidla využijete najmä v prípade dopravných nehôd a komplikácii

Každý prevádzkovateľ vozidla ma zo zákona dané, že v aute musí mať tzv. povinnú výbavu. Jej zloženie definuje §16 vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii SR č. 464/2009 Z.z. Toto vybavenie vozidla nájde využitie najmä v prípade dopravných nehôd a komplikácii, s ktorými sa môže stretnúť nielen dotyčný vodič, ale aj ostatní účastníci premávky. Každý šofér by mal dbať na to, aby jeho povinná výbava bola kompletná, bez závad a aktuálna – môže tým výrazne prispieť k ochrane zdravia seba a ostatných, navyše mu tým pádom nehrozí pokuta. Čo treba mať v rámci povinnej výbavy v roku 2016 v aute?


Najdôležitejšia je bezpochyby autolekárnička. Jej obsah je ukotvený vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR č. 143/2009 Z.z. - delí sa na štyri moduly:

1. Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
2. Malé rany, odreniny
3. Veľké rany, krvácanie, popáleniny
4. Zlomeniny, poranenia kĺbov


Každý modul obsahuje súčasti, využiteľné pri konkrétnych situáciách. Lekárničky na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci existujú v troch variantoch – pre osobnú a nákladnú dopravu, pre motocykle, pre hromadnú dopravu. Je veľmi dôležité dbať na dátum expirácie.


Povinná výbava ďalej obsahuje homologizovaný prenosný výstražný trojuholník a bezpečnostný reflexný odev – oba prvky slúžia na vizuálne upozornenie ostatných vodičov. Najčastejšie sa používa reflexná vesta, ktorá musí v aute byť umiestnená na dosah ruky z miesta vodiča. Povinné je taktiež mať v aute náhradné koleso (s kľúčom na matice a zdvihákom), teda disk s pneumatikou, predpísaných parametrov. V tomto prípade však existuje výnimka, náhradu mať nemusíte, ak máte v aute prostriedok na opravu pneumatiky bez nutnosti jej demontáže (teda napr. defekt sprej), prípadne má vaše vozidlo tzv. runflat pneumatiky, ktoré sú schopné dočasnej jazdy aj pri defekte, resp. pri strate tlaku.


Z povinnej výbavy vypadli žiarovky a poistky, taktiež ťažné lano. Minimálne lano však odporúčame v aute mať, je totižto lacnejšou alternatívou k odťahovej službe. Zíde sa aj jedna náhradná sada žiaroviek. Hasiaci prístroj musia mať podľa zákona len nákladné vozidlá nad 3,5 tony, nie je na škodu však ani v osobnom aute, bezpečnosti totiž nie je nikdy dosť. Pamätajte, povinná výbava je na zodpovednosť majiteľa auta, nie jeho výrobcu. 

 

 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri