Aké povinosti majú cyklisti v cestnej premávke?

Povinnosti cyklistov sa vzťahujú aj na správanie sa v cestnej premávke

Bicykel je ideálny spôsob ako skĺbiť príjemné s užitočným – človek sa dokáže dostať tam, kam potrebuje a zároveň urobí aj niečo pre svoje zdravie. Za určitých podmienok je na krátke, až stredné, vzdialenosti bicykel dokonca vhodnejší než auto, resp. motocykel. Dokáže sa totižto obratnejšie pohybovať v premávke, neznečisťuje prostredie a je lacnejší na prevádzku. Čo si však musí každý cyklista uvedomiť, že je rovnakým účastníkom cestnej premávky ako vodiči motorových vozidiel a chodci. Existujú teda isté pravidlá a zásady, ktoré je potrebné dodržiavať. Poďme sa spoločne na tieto povinnosti cyklistov pozrieť.


V prvom rade sa zamerajme na samotný bicykel, konkrétne na parametre, ktoré musí spĺňať.   Už takmer dvesto rokov nám tento vynález slúži na relax, šport, ale aj ako dopravný prostriedok – za tento čas sa, prirodzene, títo dvojkolesoví tátoši zmenili na nepoznanie. Z bezpečnostného hľadiska by staršie typy bicyklov, vyrobené hoci aj v minulom storočí, nemuseli vyhovovať. Existujú teda záväzné povinnosti cyklistov, ktoré musí váš bicykel a aj vy dodržiavať, ak s ním chcete vyjsť na cesty a do ulíc a neohroziť pritom seba, ani ostatných účastníkov premávky. Nehovoriac o tom, že sa takto vyhnete pokutám. 


Nepochybne najdôležitejším bezpečnostným prvkom bicykla sú jeho brzdy. Tie musia byť plne funkčné a navzájom od seba nezávislé. Po oboch koncoch riadidla musia byť rúrky ukončené buď zátkami, alebo rukoväťou, nemôžu zostať otvorené. Nad predným kolesom musí mať bicykel biele odrazové sklo, vzadu červené – tieto môžu byť nahradené reflexnými prvkami na odeve cyklistu, odporúča sa však, najmä za zníženej viditeľnosti, mať aj-aj. Oranžové odrazky musia byť na oboch pedáloch a na lúčoch kolies. 


Čo sa týka cyklistu samotného, pri jazde mimo obce musí mať povinne prilbu, ktorá musí byť dostatočne upevnená, aby poskytovala ochranu čo najväčšej ploche hlavy. Deti do 15 rokov musia mať prilbu aj v obci. Za zníženej viditeľnosti na sebe musí mať cyklista reflexné prvky, resp. bezpečnostný reflexný odev – vestu. Počas jazdy musí mať cyklista obe nohy na pedáloch a obe ruky na riadidlách. Na jednomiestnych bicykloch je zakázané viezť ďalšiu osobu. Výnimkou sú bicykle so sedadlami pre deti, ktoré ale musia byť pripevnené a s pevnými podperami na nohy. Len osoby staršie ako 15 rokov môžu v tomto sedadle prepravovať osoby mladšie než 10 rokov.


 Povinnosti cyklistov sa vzťahujú aj na správanie sa v premávke. Cyklista by mal ísť iba po vyznačenom cyklistickom chodníku, ak taký nie je, jazdí pri pravom okraji vozovky, jednotlivo za sebou. Je zakázané držať sa pri jazde vozidla, prípadne viesť druhý bicykel, vozík, alebo iné predmety, ktoré by sťažovali pohyb v premávke. Ako pri vodičoch, aj u cyklistov platí celoplošný zákaz požívať alkoholické nápoje. Platí aj pravidlo zdravého rozumu – cyklista sa musí plne venovať riadeniu svojho bicykla a zároveň musí sledovať situáciu v cestnej premávke.


 

 

Publikované: TAAK Odškodňovacia spoločnosť s.r.o.

Autor článku: NEOWEB STUDIOPartneri